sobota, 19 maja 2012

latarnie...


Pojawiła się ostatnio w Internecie notatka dotycząca oświetlenia ulicznego… a właściwie sposobu na oszczędzanie energii elektrycznej ale  nie tylko,- choć o tym nie wspomniano… o ekologicznym aspekcie tegoż.  Postanowiły bowiem władze w niektórych miejscowościach, wygaszać oświetlenie uliczne po godzinie 24.00
I faktem jest, że po tej godzinie zasypia miasto i znika ruch na ulicach. Dla tych, którzy mają na ten temat odmienne zdanie przypominam że…- „każdy przyzwoity człowiek po północy jest już w domu…”(tak uczono moich rodziców i mnie).
Popieram więc pomysł z wielu względów… a chętnych do oglądania oświetlonego miasta zachęcam do spaceru po zapadnięciu zmroku. I jeśli wchodziłby w grę jakikolwiek kompromis…- zostawiam zapalone latarnie uliczne,- zdecydowanie wygaszam latarenki parkowe.
Te latarnie nasunęły mi pomysł postu o latarniach i nie tylko ulicznych. Bo przecież są jednymi z największych ozdób miejskich ulic i parków. Romantyczny wygląd, jaki miasto zyskuje nocą, w dużej mierze zależy od rodzaju zlokalizowanych w nim latarni. Najpiękniejsze pocztówki przedstawiające europejskie miasta to właśnie romantyczne, wieczorne widoki architektury rozświetlonej ciepłym światłem ulicznych latarni. Szczególnym urokiem obdarzone są długie parkowe aleje z rzędami wysokich rozłożystych lamp. Dzięki nim wiosenno-letnie spacery wieczorną porą na długo pozostają w pamięci turystów. Latarnie uliczne sprawiają, że miejska przestrzeń po zmroku zyskuje zupełnie nowe oblicze. Budynki nabierają miękkich, niewyraźnych obrysów, a ruchliwe ulice przeobrażają się w interesujący spektakl świateł i cieni. Latarnie uliczne nadają miastu wymiar tajemniczy, przywodzą na myśl długowiekową tradycję i do niej się odwołują. Latarnie są znakiem kultury, gdziekolwiek się pojawiają, niosą ze sobą pewien artystyczny przekaz. Latarnie to obok ławek i koszy na śmieci jedne z najistotniejszych obiektów małej architektury. Latarnie uliczne oświetlają jezdnie i chodniki służąc zarówno kierowcom jak i pieszym. Ich przydatność jest więc- niekwestionowana. Latarnie parkowe rozświetlają miejskie ogrody nadając im niezwykłego charakteru. Dzięki nim wieczorne spacery po parku mogą być tak przyjemne. Zdjęcia publikowane poniżej nie są mojego autorstwa. Nie ma bowiem w moim mieście aż takiego urodzaju na te maleńkie dzieła sztuki. Ich autorom dziękuję za to że mogłam je pokazać moim czytelnikom.2 komentarze:

  1. Bardzo ladne latarenki....lubie taka architekture. Chetnie bym sie przeszedl letnia pora po zmroku na spacer ale pewnie by mnie napadnieto w katolickiej Polsce. Milej niedzieli.

    OdpowiedzUsuń
  2. Śliczne latarnie, a ten spacer faktycznie może nabrać dodatkowych wrażeń. Bardzo pozytywnie zaskoczony jestem!

    OdpowiedzUsuń